Wyjaśniamy o co chodzi z nowymi przepisami w związku z Nowym Ładem

Wyjaśniamy o co chodzi z nowymi przepisami w związku z Nowym Ładem

O modyfikacjach w prawie w związku z wejściem od zeszłego miesiąca Nowego Ładu można usłyszeć od dłuższego czasu. Niestety dopiero po ich wejściu zobaczyliśmy jak wiele nieścisłości jest z nim związanych. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo osób cieszyło się na wejście tych przepisów. W styczniu, kiedy pojawiły się pierwsze wypłaty okazało się jednak, że większość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale bardzo dużo traci. Księgowa w krakowie oraz w innym miejscowościach ma kłopot, żeby poprawnie wyjaśnić klientom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Zobaczmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i co planuje w związku z tym Polski Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Nowego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto sprawdzać co się stanie, jeżeli w trakcie roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, dostanie awans i będzie zarabiać więcej, albo przejdzie na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że wtedy pracownik będzie zmuszony zwrócić znaczną ilość pieniędzy do Skarbówki przy następnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że pracownicy, których zarobki wliczają się w widełki klasy średniej nie mają pojęcia, czy powinni złożyć dokument, żeby nie uwzględniać ulgi przy wypłatach. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy kto otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Polskim Ładzie, otrzyma wynagrodzenie szkód. Urząd Skarbowy jednak twierdzi, że nie ma systemowej możliwości uruchomienia tego i Polacy w dalszym ciągu nie mają pojęcia co powinni robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest pójście do biura księgowego w Krakowie. Księgowe na pewno zrobią wszystko, żeby Wam świetnie doradzić i wszystko wytłumaczyć.

Polski Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze zanim został wprowadzony Nowy Ład można było zauważyć, że przedsiębiorcy mają gorsze warunki przy rozliczaniu się. Teraz Polski Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli spokojnie sprzedać samochodu, któremu skończył się leasing przed upływem 6 lat. W innym przypadku konieczne będzie rozliczenie tego w PIT. Do tej pory było to tylko pół roku. Następną ważną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że oczywiście przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Znowu pokazuje to, że są oni w dużo gorszej sytuacji niż pracownicy na etacie.

Czy Polski Ład jest przemyślany?

Specjaliści w prawie podatkowym uważają, że tak wielka zmiana w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i mądrzej przemyślana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W 2021 roku usłyszeć można było, że dzięki temu większość pracowników zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, rzeczywistość jednak okazała o wiele gorsza. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują kilka zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Dodatkowo tracą nie tylko Ci bogaci, ale również rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy planowaniu Polskiego Ładu. Nie jest także niczym nowym, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeżeli nie do końca wiecie czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, lub nie rozumiecie do końca nowych przepisów to spróbujcie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i analizują najkorzystniejsze scenariusze dla Klientów.