Szczotki techniczne – typy oraz do czego są wykorzystywane

Gdzie i jak wykorzystuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża grupa towarów, w której występują rozwiązania przeznaczone do robienia wielu zagadnień w wielorakich branżach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe stosuje się jako komponenty narzędzi i linii produkcyjnych, do sprzątania zanieczyszczeń, nanoszenia różnego rodzaju substancji, jak również jako zabezpieczeń usprawniających pozycjonowanie i przemieszczanie przesuwanie używanych przy produkcji materiałów.

Szczotki techniczne mogą być wykorzystywane do obróbki wykańczającej nawierzchnię oraz wykorzystuje się je jako moduły uszczelniające. Szczotki przemysłowe są potrzebne w zamiatarkach i urządzeniach sprzątających. Wykorzystuje się je również w zamiatarkach przeznaczonych do zachowania porządku dużych powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, a także wnętrz obiektów biurowych czy handlowych, lecz także większych obszarów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe używa się nie tylko do usuwania pozostałości po konkretnych cyklach technologicznych, na przykład usuwania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w usuwaniu ostrych boków i zadziorów, usuwaniu powłok lakierów.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które wyróżniają się m.in. kształtem, materiałem wykonania, ziarnistością i siłą ścierania.

 Dobranie odpowiedniej szczotki jest zależny głównie od problemu oraz specyfiki wykonywanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – przeznaczone są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a przeważnie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa posiada układ tarczy, stąd też jej nazwa. Daje możliwość dojście do zakamarków trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z druta stalowego karbowanego, rzadziej splatanego. W zależności do wykorzystanej stali oraz grubości drutu przeznaczone są do różnych produktów.
  • szczotki walcowe – to specjalny typ szczotek przemysłowych montowany w urządzeniach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej używanych  na przykład w narzędziach sprzątających między innymi chodniki czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do szorowania kamiennych powierzchni o sporych, trudnych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno dostępnych zakamarków a także nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, iż powierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie umieszczone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego typu są używane do mycia i czyszczenia, oraz obróbki powierzchni czy nakładania na nie warstw z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się swoistą budową, ponieważ włosie jest w nich ułożone w rzędzie. Szczotki listwowe coraz częściej stosuje się jako uszczelnienia, przykładowo na długości krawędzi drzwi. Są również stosowane jako komponenty linii transportowych równocześnie do właściwego pozycjonowania, a także uszczelniania w czasie wykonywania następnych kroków obróbki, a także oczyszczania samego narzędzia a także przemieszczanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół używane do transportu wielorakich wyrobów przemieszczanych na liniach wytwórczych. Włosie nabijane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – głównie pasowych lub płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach trzymać transportowany obiekt w wybranym położeniu bądź ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – posiadają włosie osadzane na płaskich obudowach o jakimkolwiek kształcie, szczególnie prostokątnych. Wykorzystuje się je najczęściej jako mat, na których przechowywane są szczególnie wrażliwe na uraz materiały albo elementy, które zostały najpierw poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.