Stłuczka na parkingu – co można zrobić?

Stłuczka na parkingu – co można zrobić?

Ciężko ukryć, że stłuczka na parkingu jest jedną z bardziej stresujących dla posiadacza samochodu sytuacji. Jak można zachować się, kiedy nie celowo spowodujemy uszczerbek na innym samochodzie? Czy do stłuczki parkingowej powinno się wezwać policję? W jaki sposób przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku takiej kolizji?

Stłuczka na parkingu – co robić?

Bezsprzecznie kolizja na parkingu jest jednym z najczęstszych zdarzeń na drogach. Pomimo tego że szkody które powstały w jej wyniku zwykle nie są wielkie, ich zlikwidowanie może słono kosztować kierowcę. Do zdarzeń na parkingach często dochodzi poprzez nieustąpienie pierwszeństwa, niezbyt ostrożnego włączania się do ruchu a także próby wciśnięcia się w za bardzo wąskie miejsce parkingowe. Jak więć uniknąć stłuczki? Zacznijmy od tego, że należy stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, wskazujących kierunek jazdy oraz informują o pierwszeństwie przejazdu. W sytuacji, gdy na parkingu brakuje takich oznaczeń, należy kierować się regułą „prawej ręki”. Czyli pojazd po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo. Czy wiesz, żę do kolizji na parkingu najczęściej dochodzi cofając. Kierowca, wyjeżdżając z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia i może nie zaobserwować zbliżającego się pojazdu. W tym przypadku łatwo o wypadek. Kto jest winny? Winnym zdarzenia będzie pojazd włączający się do ruchu. Pamiętaj, że zachowanie szczególnej ostrożności nie zawsze wystarczy. W związku z czym warto poprosić pasażera czy inną osobę obecną na parkingu, aby sprawdziła, czy droga jest wolna i można w bezpieczny sposób opuścić miejsce parkingowe.

Jak się zachować po takim zdarzeniu?

Jeżeli jednak na parkingu uszkodziłeś sąsiedni pojazd, najlepiej poczekaj na jego właściciela albo zostaw mu dane kontaktowe. Ucieczka z miejsca stłuczki jest złym rozwiązaniem, z uwagi na to, że mogą Ci grozić poważne konsekwencje – karne i ubezpieczeniowe. Przepisy w jednoznaczny sposób wskazują, że uczestnicy kolizji czy wypadku drogowego nie powinni oddalać się z miejsca zdarzenia.