Ścieżki kariery w architekturze i wykańczaniu wnętrz

Ścieżki kariery w architekturze i wykańczaniu wnętrz

Po postawieniu domu, czy zakupie mieszkania przychodzi czas na wykańczanie wnętrz. Jeżeli nie mamy „zmysłu plastycznego” należy swoje kroki skierować do fachowca w tym zakresie. Każdy z tych zawodów zajmuje się wykańczaniem wnętrz. Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedniej osoby, która zwizualizuje nam nasze wymarzone wnętrze, należy zorientować się, którego specjalistę właściwie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się dekorowaniem wnętrz. Czym się różnią? Na pewno mają trochę inny zakres prac. Na różnym etapie wykańczania mieszkania potrzebny jest inny specjalista. Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co zwrócić uwagę szukając dobrego specjalistę?

Czym się zajmuje architekt wnętrz?

To, czym zajmuje się architekt budowlany wie prawie każdy – jego obowiązkiem jest projektowanie budynków. Nie wszyscy natomiast słyszeli o architekcie wnętrz. Czym on się dokładnie trudni? Ich głównym zadaniem jest takie zaplanowanie obszaru do funkcjonowania właścicieli, aby było wygodne i funkcjonalne. Na pewno uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Planując pomieszczenie, powinien on wziąć pod uwagę takie aspekty jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także prywatnych potrzeb i oczekiwań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi dysponować wiedzą z dziedziny elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Specjalista wykonujący ten zawód powinien ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajduje się wiele pracowni architektów, tak więc wybór jest duży. W przeciwieństwie do architektów budowlanych nie musi mieć odpowiednich uprawnień. Oczywiście oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki profesjonalista wykonywał swoje zadania z pasją i miał talent artystyczny.

Projektant wnętrz – czym się zajmuje?

Zawód projektanta wnętrz różni się nieco od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód powinna charakteryzować się przede wszystkim dobrym zmysłem plastycznym. Jej zadaniem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli pokazanie jak powinno ono się prezentować, jakie umieścić w nim meble, oraz jakie kolory będą dominować. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi on posiadać studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest obowiązkowe. Projektant wnętrz często specjalizuje się w projektowaniu jednego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia innych pomieszczeń. Niewątpliwie musi posiadać minimalną wiedzę o wszelkich instalacjach, nie da się zaplanować kuchni, nie uwzględniając podłączenia wody czy prądu. Projektant przed zaczęciem zlecenia powinien przede wszystkim poznać wymagania właściciela, a później wykonać szkic projektu.

Czym zajmuje się dekorator?

Następnym zawodem związanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Jak można się domyślić, dekorator zajmuje się dekorowaniem, czyli zaplanowaniem końcowego wyglądu wnętrza. Bez wątpienia jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący dobrze rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie są zobligowani do posiadania studiów kierunkowych, ale najczęściej są oni po ukończeniu Akademi Sztuk Pięknych. Odpowiedni specjalista będzie umiał dopasować ostateczne urządzenie wnętrza do wymagań inwestora. Powinien on również posiadać szeroką wiedzę z zakresu kolorystyki, tekstur, oraz faktur. Jego końcowy projekt powinien być przemyślany, a całość dobrze wyglądać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, jego celem jest dobór barw, wyposażenia, zasłon, dywanów itp. Najcześciej dekorator wybiera się z właścicielem do sklepów z elementami do wykańczania wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem wnętrz, czyli być architektem, ale architekt może być również dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, kontaktuje się on z dekoratorem, co pozwala przeprowadzić cały projekt wnętrza od a do z.