Rodzaje ubezpieczeń samochodu

Rodzaje ubezpieczeń samochodu


Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest to najbardziej popularna forma ubezpieczenia na samochód. Nic w tym zaskakującego ponieważ ubezpieczenie OC to obowiązek. Przez co kierowcy mogą przebierać w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. OC trzeba wykupić do momentu zarejestrowania samochodu z uwagi na to, że auto, które wyjeżdża na drogę musi już posiadać OC. Istnieje również ubezpieczenie komisowe samochodu. Jednakże to nazwa potoczna. Posiadacze samochodów używają tego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, czyli ubezpieczenia OC obejmującego ochroną okres krótszy niż 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC – po co jest nam potrzebne?

Polisa jest nam potrzebna wtedy, kiedy będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z Twojego ubezpieczenia, jeżeli spowodujesz wypadek będzie wypłacane odszkodowanie drugiemu kierowcy. Jeśli nie posiadasz OC zostanie na Ciebie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według najnowszych dostępnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku czynników. Chociażby od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,czy też samego okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie AC

Autocasco przeciwnie do OC jest w pełni dobrowolną polisą. Niemniej jednak bardzo często sprzedaje się ją w pakiecie z OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek ubezpieczenia AC. AC to ubezpieczenie, które przede wszystkim gwarantuje zwrot kosztów które są związane z uszkodzeniem samochodu albo nawet jego kradzieżą. W tym wypadku posiadacz samochodu może spać spokojne, poniewa nawet jeśli w czasie parkowanie jego auto się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty.