O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, istotniejszy nawet niż egzamin dojrzałości. Jest tak głównie ze względu na ogromne emocje, które nam wtedy towarzyszą, gdyż jest to wielki stres dla dużej części kursantów. Mimo, że kurs obejmuje jazdy z instruktorem, kiedy zostajemy sam na sam w samochodzie z osobą egzaminującą, wszystko wydaje się trudniejsze. Co zrobić, aby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Dobre wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest złożony z kilku elementów, które się nie zmieniają. Należą do nich: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po odpowiednim ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, żeby zobaczyć umiejętność kierowania pojazdem w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o paru elementarnych przepisach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak to możliwe wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator będzie zwracał uwagę na wszystko, najistotniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi cały być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze trzeba włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– skupmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie ma co się spieszyć

– każdą czynność należy wykonać starannie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zobaczyć, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

W trakcie wszystkich wyżej wymienionych czynności, należy być skupionym i ostrożnym. Należy pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do jazdy samochodem, ale również fakt, że jesteśmy na dordze wśród innych kierowców a także niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Jakie mamy możliwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Jeśli czujemy, iż to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy ochotę jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności nauczyciela, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez wiele ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na wielki teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zwiększyć indywidualną pewność siebie w czasie prowadzenia samochodu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie kiedy mamy jakiekolwiek obawy.