Montaż kostki brukowej – co warto wiedzieć, zanim wyłonisz swojego wykonawcę?

Montaż kostki brukowej – co warto wiedzieć, zanim wyłonisz swojego wykonawcę?

Układanie kostki brukowej wbrew pozorom to nie jest czynność wyjątkowo skomplikowana. Jednakże rozumiemy iż dla niektórych usługi brukarskie w Gdyni to lepsza opcja. Z naszego tekstu dowiesz się w prawidłowy sposób powinny przebiegać prace brukarskie. Tę wiedzę możesz wykorzystać zarówno podczas samodzielnego układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze wykonał swoją pracę. 

Jak wygląda prawidłowo ułożona kostka brukowa?

Na początku prawidłowego układania kostki brukowej jest projektowanie bruku, oznacza to sporządzenie odpowiedniego projektu. Musi on dostarczyć Tobie informacje, jakie ilości materiałów budowlanych potrzebujesz, a także jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska wykonana przez profesjonalną firmę na pewno trochę wyniesie jednakże nie należy szukać na tym oszczędności. Pamiętaj również że żeby zacząć zlecenia brukarskie należy sprawdzić czy Ty masz dostęp do potrzebnych narzędzi. Plusem wyboru specjalisty jest fakt że firmy brukarskie mają w ofercie nie tylko etap planowania, ale też wybranie a także transport materiałów którymi są między innymi kostka brukowa czy też kruszywa. Firmy takie znajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaka kostka brukowa jest najlepsza?

Wyłączając barwę musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest też jej faktura czy też rozmiary konkretnych elementów. Możesz się zdecydować  na tradycyjny format lub płyty o rozmiarze XXL, które są ogromnie które cieszą się ogromną popularnością w szczególności pośród nowoczesnych projektów. Następny etap to poprawne zmierzenie całego terenu. Pozwolą one przygotować projekt oraz dzięki nim będziesz świadom jak duża palet kostki zamówić.

Zapoznaj się z tym jakich narzędzi potrzebujesz!

Pierwszym niezbędnym narzędziem do układania kostki brukowej jest zagęszczarka. Gdy Twoja powierzchnia jest większa aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Układasz większe płyty? W takim razie warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kilo. Dodatkowo do pomiaru potrzebny będzie niwelator bądź długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą standardowe narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy prac budowlanych układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

W tym etapie musisz zaznaczyć na projekcie konkretne punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie oraz poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki brukowej 

Początkowo trzeba wyrzucić ziemię na powszechność która jest przewidziana w projekcie. Wszystko to zależy od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, żeby krawędzie kostki umocnić za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie chudego betonu. Dodatkowo aby odpływ deszczówka był prawidłowy, następnym warstwom zaczynając od dna należy nadawać spadek 1 do 3 % czyli 1-3 cm/m. Ostatnim etapem jaki należy wykonać jest wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie posesji tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Gdy już skończysz układać kostkę brukową całą powierzchnię należy ubić. Na zakończenie na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona trzeba posypać warstwę lekko przesianego piasku a potem wmieść go w szczeliny pomiędzy kostkami, następnie zalać wodą oraz pozostawić by osiadł. Czynności te trzeba powtarzać kilkakrotnie, do momentu aż piasek całkowicie wypełni wolne przestrzenie. Taka czynność doskonale ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Końcowe porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię należy absolutnie wybrać całąwarstwę urodzajną. Inaczej jeśli próchnica się rozłoży a także zmniejsza swoją objętość nawierzchnia miejscami się zapadnie. Wszelkie następne warstwy podbudowy a także podsypka muszą być wyrównane oraz ubite. Pamiętaj aby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet gdy jest przepuszczalna, bo została użyta podsypka piaskowa i ma prawidłową podbudowę, żeby woda sprawnie z niej odpływała. Dodatkowo aby otrzymać powierzchnię o barwie jednolitej barwie, należy tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.