Metody na pracę zdalną dla 16 latków

Metody na pracę zdalną dla 16 latków

Sporo ludzi w młodym wieku pragnie podjąć zatrudnienie przed osiągnięciem pełnoletności. Od jakiego wieku jest to możliwe zgodnie z polskim prawem? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie młodocianych dla przedsiębiorców jest opłacalne, gdyż wiąże się z pewnymi oszczędnościami, aczkolwiek należy pamiętać o spełnieniu paru warunków. W dzisiejszych czasach możliwości są dużo większe, a to dzięki znacznemu postępowi nowoczesnych technologii, a dokładniej internetu. Osoba poniżej 18 roku życia ma więc szansę znelezienia pracy zdalnej, która pozwoli zgrać szkołę z dorabianiem pieniędzy, i pozwoli zaoszczędzić czas na dojazdach. Dlatego praca zdalna dla młodocianych zyskuje coraz większą popularność. 

Wpis został napisany na podstawie informacji ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Praca dla małoletnich- podstawowe zasady

Na początek warto postawić pytanie kim właściwie jest osoba nieletnia? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która zawarła w związek małżeński za pozwoleniem rodziców. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby przedsiębiorca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia powinno być spełnione kilka wymogów. Należy pamiętać, że nieletni musi mieć ukończoną szkołę podstawową, oraz przedstawić od lekarza, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Zazwyczaj zatrudnienie młodocianego ma miejsce w sytuacji przyuczenia do zawodu. W sytuacji kiedy brak jest odpowiednich umiejętności, zatrudnić można tylko do pracy lekkiej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten warunek. 

Praca dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe uwarunkowania dotyczą młodzież od 16 roku życia, a czy jest możliwe zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest możliwe tylko dla nie wszystkich przedsiębiorców. Warunki te są uregulowane przez kodeks cywilny. Osoba młodociana ma możliwość podjęcia pracy w podmiotach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, oraz powinien uzyskać od opiekunów prawnych pisemną zgodę. Należy wspomnieć, że inspektor nie da zgody, jeżeli praca jest zbyt ciężka i może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie nie pozwala na wypełniania obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia niepełnoletniego to np.: zatrudnienie przy uboju, praca która wymusza jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu sporych ciężarów a także taka, gdzie jest spore ryzyko powstania wypadku. Oczywiście taki zatrudniony nie powinien także pracować w godzinach ponadliczbowych, oraz w nocy.

Gdzie małoletni powinien szukać zatrudnienia?

Istnieje sporo interesujących propozycji pracy dla małoletniego. Oczywiście należy pamiętać, żeby była to praca łatwa nie narażająca na utratę zdrowia. Nastolatek znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca jedynie w sezonie, ale z chęcią podejmowana przez nastolatków. W miesiącach letnich zapotrzebowanie na pracowników wzrasta, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej jest idealnym rozwiązaniem.
 • W lokalach gastronomicznych- tutaj można podjąć zatrudnienie jako kelner, albo jako pomoc w kuchni
 • Roznoszenie broszur reklamowych- jest to jedna z popularniejszych zajęć dla nieletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pomoc przy zajmowaniu się zwierzętami domowymi- wyprowadzanie psów na spacer, karmienie kotów.
Z pewnością jest dużo więcej wersji zatrudnienia dla niepełnoletnich. To tylko niektóre pomysły z najczęstszych zajęć. Można również spróbować znaleźć zatrudnienie w dziedzinie, w której nieletni czują się dobrze. Takim przykładem jest wykonywanie makijażu zwłaszcza przez nastolatki, lub fotografia. Wielu młodych ludzi spędza czas grając w gry komputerowe, dlatego dla nich wymarzoną pracą może być testowanie gier. Oczywiście należy pamiętać o sposobności pracy na odległość dla młodzieży, jest to możliwość którą warto przemyśleć, gdyż często można wykonywać ją w wygodnym dla siebie momencie. 

Pomysły na pracę zdalną dla 16 latka

Praca na odległość ze względu na wygodę jest coraz bardziej powszechna, również wśród młodzieży. Dzięki czemu można pogodzić obowiązki szkolne z pracą zarobkową, a dodatkowo pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki możliwościom jakie daje internet, nastolatkowie mają obecnie większe możliwości. Oto kilka propozycji pracy zdalnej, jakiej może podjąć się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- jedna z najpopularniejszych form dodatkowego zarobku w internecie. Poza tym nie ma potrzeby podpisywania żadnych umów, trzeba założyć konto na odpowiednim portalu. Pieniądze nie są co prawda zbyt duże, ale na skromne kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca zdalna od 16 lat, ale niektóre portale pozwalają rejestrację już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależne są od liczby zleceń, oraz doświadczenia copywritera, dlatego jest to idealna praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest również praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby nastolatek prowadził bloga na temat związany z jego hobby. Wówczas z pewnością ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnio coraz więcej ludzi, a zwłaszcza nastolatków próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Wstawiają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Oczywiście im popularniejsze konto, tym wyższe zarobki, które w tym przypadku potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym plusom jest bardzo polecana dla młodzieży. Na pewno jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, a także pozwala na jednoczesną naukę w szkole.