Kopie zapasowe, serwery, pamięć masowa – wszystko co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie danych

Kopie zapasowe, serwery, pamięć masowa – wszystko co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie danych

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego rodzaju ataki i zagrożenia. Sieć daje firmom sporo udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być użyte do niecnych celów.

W związku z tym tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Szyfrowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych działań związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Zwłaszcza ważne dla przechowywania danych są rozwiązania kryjące się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych wycieków.

Czym jest pamięć masowa?

Pamięć masowa jest jednym z najbardziej istotnych części infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale zbierać ogromne ilości danych przez długi okres.

Akces do danych zapisanych na urządzeniach pamięci masowej jest znacznie dłuższy. Pozwala to na odzyskiwanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane oprócz tego się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo niezawodna trzeba ją odpowiednio ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego i ochronnego. Nawet, kiedy dane zostaną wykradzione dzięki kodowaniu będą niemożliwe do złamania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko kwestia żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.