Kiedy zastosujemy rury stalowe?

Kiedy zastosujemy rury stalowe?

Rury stalowe mogą różnić się między sobą nie tylko techniką wykonania, ale mają też inne typy i parametry techniczne. Ważne jest aby w dobry sposób dopasować rodzaj rur stalowych do planowanego projektu. Powinniśmy przede wszystkim porównać wszystkie właściwości, jak na przykład waga stali, materiał oraz sposób wytworzenia. Jakie są różnice między wybranymi rodzajami rur stalowych i jakie będą się nadawać do tworzonego przez nas produktu?

Rodzaje rur stalowych – jakie możemy kupić?

Wyodrębnić możemy rury stalowe, które mają szew i powstają przez cięcie i na koniec spawanie uformowanych płatów stalowych.

Można kupić również rury bezszwowe, ale ich wytworzenie jest bardzo trudne, przez co nie są zbytnio popularne. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są w takich miejscach, gdzie konieczna jest niesamowicie dobra nieprzepuszczalność wyrobu.

Ostatni rodzaj rur stalowych to rury z izolacją. Charakteryzują się tym, że nie są podatne na zimno i gorąco oraz na związki chemiczne.

Kiedy i jakie rury stalowe mogą być zastosowane?

Rury stalowe używane są prawie wszędzie. Dużo sprzętów wykorzystywanych przez nas codziennie, takich jak chociażby pralki, lodówki albo samochody posiada w istocie rury stalowe, bez których nie są w stanie normalnie działać. Prawie w każdej branży znajdziemy tego typu produkt, który rzecz jazda jest zawsze prawidłowo dopasowany do zapotrzebowania, przez stworzenie właściwych parametrów i cech fizycznych.

Przykładowo rury stalowe w kotłach muszą charakteryzować się niewrażliwością na bardzo wysokie temperatury dochodzące nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej natomiast będą wykorzystane rury stworzone ze stali odpornej na kwasy. Konieczne jest żeby była ona niepodatna na gorąco, korozję i przeróżne odczynniki. Kolejny rodzaj rur stalowych – rury czarne. Wykonywane są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w motoryzacji oraz do pozbywania się sadzy z kominów. Z kolei rury ze stali nierdzewnej są najszerzej wykorzystywanymi stalowymi rurami. Używa się je między innymi do tworzeniu barier i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, sprzętu AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w przemyśle spożywczym podczas budowania zbiorników i silosów.

Ważne jest żeby znaleźć producenta, który dokładnie tworzy rury stalowe i zwraca uwagę na szczegóły. Taką firmę z pewnością wyszukacie we Wrocławiu – jest nią np. Gostal – rury stalowe.

Jakie są zalety rur stalowych?

Jedną z najistotniejszych plusów rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie ma więc potrzeby używania dużej ilości podpór, nawet jeżeli nasze rury są w długich partiach. Dodatkowo stal nie odkształca się i nie rozciąga się pod wpływem wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na oddziaływanie promieni UV oraz jest tworzywem bardzo mocno nieprzenikliwym, więc tlen nie ma prawa wpaść do środka rur.

Jak możecie zobaczyć, rury stalowe są niezmiernie przydatnym i często spotykanym wyrobem. Jeżeli tylko znajdziemy profesjonalną firmę produkującą rury ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Najlepiej poszukać firmę we Wrocławiu – nie zawiedziecie się na wytworach z tego miasta.