Jakie mamy rodzaje drutu i gdzie możemy je znaleźć?

Jakie mamy rodzaje drutu i gdzie możemy je znaleźć?

Druty spotykamy niemal wszędzie. Z nich tworzone są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w domach. Druty bywają stalowe, aluminiowe ale też miedziane, często robione są także takie z domieszką srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst napisany we wspólpracy Orstal – producent drutu.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeśli mielibyśmy wymienić najbardziej podstawowe przedmioty budowlane to z pewnością zostałby tam wymieniony drut stalowy. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym czy też wnętrzarskim dlatego że ma zastosowanie w różnych branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze parametry. Możemy kupić drut miękki, półtwardy oraz twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają nazwać je “normalnymi”.

Dodatkowo nabyć możemy druty stalowe różniące się rodzajem pokrycia. Tworzone są druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane również gołymi. Popularne są też druty ciągnione na mokro, one też są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Kolejnymi opcjami są wersje żarzone ciemne oraz jasne, ale także zrobione z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Najczęściej jest on okrągły bądź owalny. Spotkamy także druty mające przekrój skręcony lub kwadratowy.

Druty stalowe są jednym z najpowszechniej stosowanych fragmentów w budownictwie. Z ich użyciem tworzy się zbrojenia betonu, produkuje gwoździe, bloki podporowe czy też robi zawiesia. Ponadto drut stalowy jest używany w branży meblarskiej podczas robienia regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, oraz w branży dekoracyjnej. Dodatkowo z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny i nieduży sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie jest metodą obróbki, która jest stosowana przeważnie w momentach, kiedy konieczna jest wielka dokładność. Co więcej będzie to rewelacyjna metoda zawsze kiedy planujemy zachować walory mechaniczne tworzywa pierwotnego. W trakcie rozciągania pręta tracimy jego jędrność, jednak w zamian zyskujemy trwałość, która jest bardzo ceniona w sporej ilości branż. Ponadto metoda ciągnienia jest rewelacyjna jeśli nie chcemy naruszać wewnętrznej struktury materiału, ponieważ wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. Tak naprawdę jednak jest to bardzo trudna procedura. Wykorzystywany jest więc głównie wtedy, gdy potrzebujemy gładką oraz dokładnie obrobioną wierzchnią stronę, ale nie zamierzamy robić kolejnego opracowania wykończeniowego. W poszczególnych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione przede wszystkim z powodu niskich kosztów ich robienia. Proces ciągnienia jest też niesamowicie przydatny w przypadku, gdy musimy wykonać drut mający małą średnicę, czyli taką poniżej 5 mm. Proces ciągnienia jest bardzo często wykorzystywany przy rurach o małych i średnich średnicach.

O co chodzi z drutem prostym?

Druty proste najczęściej są używane w budownictwie. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najważniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Zazwyczaj prostowane są druty stalowe mające średnice pomiędzy 2,5 a 10 mm, bez względu na to czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są w większości docinane do wybranej przez klienta długości.

Okazuje się, że druty stalowe mimo, że tak często używane, różnią się od siebie w zasadzie wszystkim. Mogą być ciągnione oraz prostowane, gołe lub ocynkowane. Dobrze dobrane druty stalowe będą być przydatne długie lata. Warto tylko pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak np. kupienie drutów stalowych ocynkowanych lub w inny sposób impregnowanych, jeśli zamierzamy użytkować je na świeżym powietrzu – tak żeby nie rdzewiały.