Jakie istnieją rodzaje betonu i gdzie je wykorzystujemy?

Jakie istnieją rodzaje betonu i gdzie je wykorzystujemy?

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj używany przy tworzeniu fundamentów, stropów czy schodów. Ale dzięki przekształceniom postaci mieszanek betonowych można uzyskać też materiały o wyjątkowej specyfikacji. Z wykorzystaniem takiego betonu można tworzyć elementy, które mają za zadanie pełnić rolę przykładowo dekoracji.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest przeważnie stosowany przy tworzeniu części konstrukcyjnych jak między innymi ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach albo jako wylewki. Niestety ten rodzaj betonu pomimo tego, że jest wytrzymały to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie należy wykonywać zimą.

Do produkcji tego rodzaju betonu, wykorzystuje się kruszywo naturalne jak przykładowo żwir albo kruszywo łamane jak przykładowo granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to nazewnictwem tym są objęte także betony o szczególnych cechach – np. betony mrozoodporne, betony drogowe lub też betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Wszystkie rodzaje betonu mają z góry określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i tak betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter pojawiają się też liczby i określają one właśnie wytrzymałość. W kwestii betonów ciężkich oraz zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

W taki sposób jeżeli planujemy zbudować dom to najczęściej będziemy musieli zakupić beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Wszystko o rodzajach betonu

W sklepach znajdziemy dużo różnych rodzajów betonu, jest ich co najmniej paręnaście i każdy ma nieznacznie inny skład, a więc także gęstość i zastosowanie. 

Wyodrębnić możemy na przykład beton konstrukcyjny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny albo ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny najczęściej będzie wykorzystywany do tworzenia fragmentów żelbetowych, które powinny mieć wymagające formy lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które by je utwardziły. 

Beton hydrotechniczny natomiast znajduje zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji, które służą kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak gdyż cechuje się niezwykle wysoką odpornością na wilgoć, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu będzie całkiem często spotykany podczas wykańczania pomieszczeń ponieważ jest on bardzo solidny a równolegle estetycznie się prezentuje. Częściom które są stworzone z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, strukturę i barwę.

Jak widzicie istnieje dużo różnych typów betonu i zanim dokonacie wyboru warto zainteresować się jaki rodzaj jest dla nas wskazany. Powinniście także zadbać o to, aby firma, z której chcecie kupić materiał była zweryfikowana, a taką na 100 procent zlokalizujecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z doświadczonych producentów betonu, na przyład Polgravel – beton i na pewno nie zawiedziecie się kupując od nich wybraną mieszankę.