Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Przed przystąpieniem do egzaminu szkoła jazdy to miejsce do którego trzeba się udać. Szkoła jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miejsc gdzie podejdziesz do egzaminu.

O tym pamiętaj

Przed rozpoczęciem kursu należy zdobyć profil kandydata na kierowcę. Co to jest? Jest to unikalny numer, który nadaje się wszystkim, którzy starają się zdobyć prawo jazdy. Jak go uzyskać? Należy pójść do właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania urzędu. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne. Później musisz udać się na badania lekarskie, których koszt to około 200 złotych.

A jaki jest koszt egzaminu?

Cena egzaminu zależy od kategorii. Niemniej jednak cena za egzamin teoretyczny jest jednolita, czyli trzydzieści złotych. Z kolei za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 zł za kategorie AM i B;

– 170 złotych za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 złotych za kategorie A, A1 i A2;

– 200 zł za kategorie C, D i B+E;

– 245 złotych za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – jak wygląda?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testową i składa się z 32 pytań. Są one tak punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty które mają wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 6 pytań za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 1 punkt o niezbyt wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty które mają wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 2 pytania za 1 punkt o o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zaliczyć egzamin musisz zdobyć minimum 68 punktów na 74 możliwych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jak przebiega?

Praktyka składa się z dwóch etapów – pierwszy przebiega na placu manewrowym, drugi natomiast na drogach publicznych. Podchodzący do egzaminu jest w obowiązku sprawdzić stan techniczny pojazdu, później przygotować się do jazdy poprzez między innymi ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Potem podchodzący do egzaminu musi wykonać zadania na placu manewrowym, a kolejno wyjeżdża na miasto. Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, ale egzaminator może go skończyć już po 25 minutach. Po zdanym egzaminie otrzymasz arkusz jego przebiegu. Nie trzeba go jednak gdzieś oddawać. Egzaminator samodzielnie wprowadza wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, co uzupełnia profil PKK podchodzącego. Dane przekuje się automatycznie do do właściwego urzędu.