Jak powinna przebiegać odpowiednia segregacja śmieci?

Jak powinna przebiegać odpowiednia segregacja śmieci?

Zobacz artykuł który napisaliśmy, po to, aby dowiedzieć się jak prawidłowo segregować odpady. Z pewnością wiele osób ma problem z prawidłową segregowaniem odpadów

Od czego rozpocząć drogę z segregacją odpadów

Najważniejsze jest ,aby umieć znaleźć w domu kawałek na dwa kosze na odpady. pierwszy z nim będzie służyć do resztek.Powinny do niego trafić wszelkie rzeczy których nie powinniśmy umieścić do drugiego koszta o którym zaraz powiemy więcej. Niemniej jednak taki kosz jest super jeśli naszedł nas jakiś dylemat,do jakiego pojemnika rzucić konkretny śmieć. Gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady sorterzy z zakładu utylizacyjnego będą wiedzieć jak je oddzielić.

Kolejny kosz to miejsce na odpady bio, które do niedawna były nazywane mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystko, co jest biodegradowalne, czyli śmieci które mogą zgnić bądź w szybkim tempie się rozłoży. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest pożywienie a właściwie jego resztki. 

Co powinno się zrobić z plastikiem albo metalem?

Jeżeli nie masz miejsca na kolejny kosz, powinieneś przygotować foliowy worek. Zarówno metale, plastik i tworzywa sztuczne można przechowywać razem ze sobą. Przecież nie produkujemy tych odpadów tyle, co odpadów resztkowych albo biodegradowalnych. Jak będziesz mieć wszystkie te odpady w jednym worku, bezproblemowo dokonasz ich segregacji w osiedlowym śmietniku. Jeżeli Gdańsk jest Twoim miejscem zamieszkania to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego eko zjawiska. 

Gdzie powinno się wyrzucać szkło?

W Twoim domu niepotrzebne szkło należy przechowywać w oddzielnym worku. Potem należy je umieścić w pojemniku koloru zielonego. Mówiąc szkło mamy na myśl przykładowo szklane butelki, słoiki ze szkła lub opakowania po kosmetykach – oczywiście nie te plastikowe. Nie zapominaj że im szkło jest czystsze tym korzystniej. Jednakże nie oznacza to ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, wystarczy usunąć wszystkie zakrętki, które należy wyrzucić do pojemnika żółtego. Pamiętaj,aby nie wrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim na przykład szyba, zbite lusterko lub szkło kuchenne. Takie odpady natomiast muszą trafić do odpadów resztkowych.  

Co natomiast należy zrobić ze papierem?

Generalnie papier, trafiający do recyklingu nie ma prawa być brudny ani lakierowany. w niebieskim kontenerze znajdują się gazety, zeszyty, książki albo  kartony. 

Gdzie należy wyrzucać artykuły higieniczne?

Produkty takie jak podpaski, pieluchy, waciki do twarzy, mokre chusteczki czy też zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do odpadów resztkowych. Jednakże styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z czym wszelkie elementy zrobione ze styropianu muszą trafić do resztek.

Gdzie powinno się wyrzucać odpady od zwierząt?

Śmieci od zwierząt czyli przykładowo psie odchody, koci żwirek albo ściółka gryzoni powinny być wrzucane koszta na resztki

Nie zapominaj, że segregacja śmieci to wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców Gdańska, a także całego kraju. Miej też w pamięci, że w miejscu gdzie odpadki nie zostaną posegregowane, koszty za odbiór odpadów będą wyższe. W rzeczywistości znaczy to, że nawet jeśli jedna osoba nie segreguje odpadów to reszta społeczeństwa za nie zapłaci.