Jak nosić garnitur w kratę?

Jak nosić garnitur w kratę?

Krata raczej nie kojarzy się ze wzorem używanym na garniturach dla mężczyzn. Mimo wszystko, ostatnimi czasy wraca ona do łask, również na oficjalnych ubiorach. Jest to wzór bardzo chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i często pasuje ona do większości męskich figur.  Po taki ubiór sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Niewątpliwie krata wyróżnia się w tłumie jednolitych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu trzeba umiejętnie dobrać inne dodatki jak buty, zegarek czy krawat. Na jakie wyjścia założyć garnitur w kratę? Jak odpowiednio wybrać rodzaj kraty?

Garnitur w kratę – krótka historia

Chociaż moda na garnitury w kratę powróciła do łask w miarę niedawno, zdecydowanie nie jest to nowy wzór. Tego rodzaju garnitury cieszyły się największą popularnością już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy gładkie zestawy uważano za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za wzór mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś funkcjonuje określenie „krata księcia Walii”, które znaczy specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Szczególnie chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy oraz Amerykanie, uważając to za nowoczesną alternatywę gładkich kompletów. Garnitur w kratę kojarzy się również z ubiorem myśliwych, gwiazd kina, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z łask, aby z powrotem do nich wrócić stosunkowo niedawno. Obecnie jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania biznesowe i duże przyjęcia, gdzie z pewnością będzie się wyróżniał.

Koszula do garnituru w kratę

Garnitur w kratę idealnie nada się szczególnie dla mężczyzn chcących wyróżnić się w tłumie, oraz takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taka stylizacja wyglądała dobrze, należy dobrze wybrać wszystkie dodatki. Jednym z podstawowych jest niewątpliwie koszula. Można tutaj trzymać się zasady, że kiedy w naszym stroju przeważa jakiś wzór, reszta musi być stonowana, gładka. Szukając garnituru warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która subtelnie kontrastuje z kolorem materiału. Oznacza to, że do granatowego garnituru będzie pasowała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli można wybrać gładką i stonowaną. Nie zawsze oznacza to kolor biały, warto próbować z innymi kolorami zgodnie z regułami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie wyklucza zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dobierać ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Dodatki do garnituru w kratę

Dobór właściwych dodatków do garnituru w kratkę zależy od rodzaju stylizacji jaką chcemy skomponować. Inne będą dobre do formalnych spotkań biznesowych, a inne do luźnego spotkania ze znajomymi. Ciekawe połączenie ten ubiór tworzy w zestawieniu z trampkami w stylu casual. Wybór dodatków zależy także od typu kraty, prościej jest je dopasować do subtelnego, stonowanego wzoru. Warto dobierać koszule jasne, kolorystycznie współgrające z resztą ubioru. W przypadku uroczystości oficjalnych można również wybrać klasykę w przypadku butów. Najlepiej wybierać tradycyjne, skórzane, kolorystycznie pasujące do reszty ubioru. Formalnego stylu dopełnią dobrze dopasowane spinki do mankietów. Część mężczyzn chętnie do większości stylizacji noszą zegarki, co również jest dobrym wyborem w przypadku garnituru w kratkę.

Czy garnitur w kratkę jest dobrym ubiorem dla pana młodego? 

Ostatnio krata na garniturze jest często wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to dosyć odważny wzór, dlatego trzeba zastanowić się komu będzie najlepiej pasował? Wbrew pozorom i powszechnym opiniom garnitur w kratkę jest dobrym rozwiązaniem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim komplecie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej subtelna, dlatego dobrze dopasowana sprawdzi się przy każdym rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie umiemy dobrać najwłaściwszego wzoru, warto przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Nie można zapominać, że krata jest właściwym wyborem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych dojrzałych. Wszystko zależy od odpowiedniego dobrania kolorystyki, fasonu itp. Często wesele organizowane są z nietypowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym czy w stodole.  

Garnitur w kratę – wiele opcji stylizacji

Warto wybrać garnitur w kratę, jeśli pragniemy wyróżnić się z tłumu, oraz pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba zakładać całego kgarnituru na raz. Na nieoficjalne spotkania warto dopasować np. spodnie w kratę, i do tego sweter w stylu casualowym. Z kolei marynarka w kratę dobrze się zarówno do spodni jeansowych, jak i chinosów. Taki garnitur jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu opcji stylistycznych. Krata w stroju oficjalnym, jak i tym codziennym jest świetnym wyborem o każdej porze roku. Ślub jesienny jest sposobnością do zaprezentowania się w brązach, szarościach, beżach. Mężczyźni nie bojący się wyróżniać mogą postawić na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany komplet pana młodego z pewnością zaakcentuje jego charakter ale także go wyróżni.