Czy dzik naprawdę jest dziki? Jakie są te zwierzęta?

Czy dzik naprawdę jest dziki? Jakie są te zwierzęta?

Ostatnimi czasy populacja dzika w Polsce bardzo powiększyła się i dzikie świnie zaczęły wychodzić z lasów szukając jedzenia. Bardzo częstym widokiem jest dzik spacerujący między domami oraz blokami. Co warto wiedzieć o dzikach? Czy powinniśmy się ich bać i jak uciec od nich?

Jak zachować się podczas spotkania z dzikiem?

Dziki są bezsprzecznie mądrymi zwierzętami, mają doskonały słuch i węch i są w stanie wyczuć obcego ze 100 metrowego odcinka. Dzikie świnie żyją w watahach i są mocno rodzinne.

Dziki w momencie, w którym poczują niepokój to mogą okazywać agresję. Powinno się mieć świadomość też, że są niesamowicie szybkie. Dojrzałe osobniki umieją rozpędzić się nawet do 50 km/h, dlatego ucieczka przed nimi może nie być właściwym pomysłem. Bardzo dobrym sposobem jest bardzo wolne oraz spokojne oddalenie się w innym kierunku. Kiedy wydarzy się tak, że dzik ruszy do ataku to przydatny będzie pisk, ponieważ zwierzęta te nie lubią hałasu, a także wspięcie się na drzewo czy płot.

Jaka jest populacja dzika w Polsce?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami więc przeważnie spotkać je można na obszarach zalesionych. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, bardzo często spotkamy je w miejscach gdzie rosną dęby ponieważ zwierzęta te wyjątkowo lubują się w żołędziach. Największa ich ilość przebywa w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które wskazują, że w Polsce może ich być nawet 214 tysięcy sztuk.

Dziki jedzą to co jest akurat dostępne. W lasach zjadają żołędzie i nasiona sosny. Gdy wchodzą na pola uprawne wydobywają buraki cukrowe, ziemniaki a także cebulę. Dzikie świnie potrafią także łapać nieduże zwierzęta takie jak myszy i krety, nie brzydzą się padliny, a czasem jak mają potrzebę to pożywią się też ślimakami, wijami albo dżdżownicami. 

Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?

Zbyt duża liczebność dzików może spowodować rozstrojenie równowagi ekosystemu więc niezbędne stały się polowania na nie. Z powodu tego, że kiedy poczują zagrożenie stają się groźne to polowanie na dziki w Polsce może być ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zawarto dokładne informacje o regułach polowania na dziki. W ich trakcie wykorzystywać można jedynie broń myśliwską z gwintowanymi lufami i kalibrze co najmniej 5,6 mm. Jeśli chodzi o naboje myśliwskie, obowiązkowe jest używanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu znajduje się również informacja, że podczas polowania na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do zwierzyny przy punktach dokarmiania albo lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce przeważnie odbywa się nocą, dlatego że zwierzęta te dokładnie wtedy są bardziej aktywne. Konieczna jest więc dobra znajomość terenu, na którym polowanie ma być.

Źródło: Biuro Ponowa – polowania na dziki