Co to jest ukulele? Wiadomości dla początkujących

Co to jest ukulele? Wiadomości dla początkujących

Ukulele to instrument, który w ostatnim latach przechodzi prawdziwy renesans w zakresie popularności. Coraz więcej osób decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków również gra na ukulele. Czym w zasadzie jest, jak się prezentuje i jakie ukulele dla początkujących będzie najlepsze?

Ukulele a gitara – różnice

Zacznijmy od samej budowy. Instrument ten kojarzy się nade wszystko z malutką gitarą – jest to skojarzenie prawidłowe pod względem wyglądu. Od gitary jednak ukulele różni się przede wszystkim ilością strun – ma je cztery. Brzmienia również nie należy porównywać do tych wydobywających się z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tutaj do czynienia ze znacznie wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów oraz podobnych egzotycznych rejonów świata.

Ukulele dla amatorów – poradnik

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Nade wszystko trzeba wiedzieć, że istnieje kilka typów tego instrumentu. Najbardziej powszechne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które cechuje się niewielkimi gabarytami, niską ceną oraz robiącą wrażenie dynamiką gry. Nadaje się przede wszystkim do uczenia się chwytów oraz nieskomplikowanych utworów. Dla bardziej profesjonalnych muzyków przyzwoite będzie ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to opcje znacznie mniej poręczne i o wiele droższe. 

Nauka gry na ukulele jest niezwykle prosta, a w internecie znaleźć można wiele poradników na ten temat. Jest to instrument niezwykle przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały do czynienia z grą na jakimkolwiek innym. Ukulele jest małe, sympatyczne i mało kosztowne.