Wyjaśniamy czym jest jest obróbka skrawaniem (obróbka ubytkowa).

Wyjaśniamy czym jest jest obróbka skrawaniem (obróbka ubytkowa).

By bryły metalu zamieniły się w rzeczywiste przedmioty, powinno się poddać je obróbce. Jedną z procedur jest odlewnictwo. Jednakże aby uzyskać wysoki stopień precyzji, powinno się użyć bardzo zawiłych technik odlewania, lecz i tak odlaną formę trzeba poddać obróbce do ostatecznego kształtu, szlifując naddatek surowca w postaci nadlewów.

Inną opcją może być tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona najnowsza technika umożliwia bardzo dokładną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją używać też do obróbki drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu obróbki skrawaniem mamy ogromną staranność wycinania, jak również jednakowość kształtów. Dziś opowiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Tekst napisałem na podstawie informacji zebranych w internecie, m.in. ze strony https://maszzap.com.pl/obrobka-skrawaniem/

Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to pozbycie się zbędnego tworzywa, aż do pozyskania oczekiwanej formy. Taka technologia obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że by uzyskać dany kształt powinno się po kolei redukować warstwy zbędnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać z użyciem narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki, jednakże współczesnym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej efektywne niż tradycyjne metody, lecz także umożliwiają dużo większą automatyzację procesu. Ich dobrą stroną jest dokładność, z jaką obrabiają kształt. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny możemy zrobić bardzo małe detale i podzespoły maszyn o złożonych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

obróbka skrawaniem

Co to jest honowanie?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce elementów potrzebujących sporej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem gładzenia jest duża precyzyjność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko 1m. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się przede wszystkim: dużą precyzję ,która umożliwia dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżniamy kilka technik obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na nadawaniu kształtu wycinanego obiektu dzięki ruchowi tylko jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru noża.

Obróbka kształtowa

W danym przypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Kształt ostrza warunkuje w ten sposób kształt przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie tej metody sprawia, że narzędzie robi jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt przedmiotu tworzy się więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednakże bywa to uznawane za dość kosztowne, a przez to nieczęsto stosowane rozwiązanie.

operator maszyny cnc

Obróbka skrawaniem – etapy

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie wierzchnich warstw oraz przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest duża część zbędnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok w trakcie obróbki skrawaniem. Podczas frezowania na tym etapie zyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest również wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.