Agregaty prądotwórcze na gaz czy z silnikiem diesla – które wybrać?

Agregaty prądotwórcze na gaz czy z silnikiem diesla – które wybrać?

Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej mówiąc agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Oczywiście nie jest tak, że pojawia się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i jest zasilany gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale powiedzmy sobie szczerze, najważniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z prądu.

Gdzie więc możemy wykorzystać tę maszynę? Wszędzie tam, gdzie nie ma jeszcze sieci energetycznej, np. na budowie, albo w sytuacji, kiedy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Takimi miejscami są np. szpital.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, tylko potrzebują do produkcji prądu odpowiedniego paliwa. W sklepach kupimy generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. Czas pracy maszyny zależy od wielkości zbiornika na paliwo.

Generatory oprócz rodzaju silnika różnią się co najważniejsze gabarytami. Co za tym idzie agregaty zasilane benzyną będą używane w innych miejscach i sytuacjach niż te na olej napędowy.

Agregaty benzynowe

Generatory na benzynę najczęściej znajdują zastosowanie w domach albo przy niewielkich budowach. W większości przypadków przyczyną jest niewielki gabaryt, oraz to, że ich cena jest przyzwoita. Dodatkowo agregaty te są niegłośne, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe nie są niestety bezusterkowe, ale zaletą jest to, że nie będziemy mieli trudności z uruchomieniem ich przy ujemnych temperaturach.

Agregaty z silnikiem diesla

Agregaty z silnikiem diesla są o wiele droższe, ale i mają większy gabaryt, poza tym cechuje je niskie spalanie paliwa i niewysoka cena oleju. Koniecznie musimy dodać, że awarie prawie wcale nie występują pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak dobitnie odstrasza, a to dlatego, że tego typu urządzenia raczej nie służą jako zabezpieczenie przed krótkotrwałym niedoborem prądu. Wykorzystywane są podczas budowy albo na imprezach na świeżym powietrzu. 

Jednym z najbardziej doświadczonych producentów agragatów z dieslem jest przedsiębiorstwo www.himoinsa.pl

Generatory na gaz

Na zakończenie zostało omówienie agregatów na gaz ziemny, których eksploatacja jest niedroga – gaz jest zdecydowanie tańszy niż paliwo. Do tego jest to najbardziej przyjazna środowisku metoda zasilania generatora. Ze względu na duży koszt są jednak zazwyczaj wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Co sprawdzi się u Ciebie lepiej, agregat prądotwórczy na gaz czy z silnikiem diesla?

Warto przemyśleć do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i planujesz kupić nieduży, cichy i w przyzwoitej cenie agregat – polecamy Ci ten z silnikiem benzynowym. Po wybraniu odpowiedniej mocy i pojemności będzie doskonały przy wyjątkowych sytuacjach. 

Polecamy również zainwestować w generator zasilany gazem w sytuacji kiedy jesteś w stanie zapłacić większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem zaskoczy Cię jego ekonomiczne utrzymanie.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli przerwa w dostawie prądu może narazić Cię na utratę majątku albo jest to niebezpieczne dla czyjegoś zdrowia lub życia. W przeciwnym razie nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie wykorzystywany w wyjątkowych sytuacjach.